Socialiai pažeidžiamų asmenų Lietuvoje skaičius tebėra didelis. Žmonėms labai trūksta prasmingų laisvalaikio užsiėmimų, švietėjiškos, kultūrinės ir sporto veiklos, jie pasigenda praktiškų patarimų komunalinių mokesčių, energijos taupymo, daugiabučių renovacijos ir sveikatinimo klausimais. Šiems socialiniams poreikiams tenkinti 2022 m. Žirmūnų Tuskulėnų bendruomenė įgyvendina projektą. Plačiau apie projekte keliamus tikslus, vykdomas veiklas, laukiamus rezultatus ir praktinę naudą manozirmunai.lt redakcijai pasakoja Žirmūnų Tuskulėnų bendruomenės pirmininkas Remigijus Samuilevičius.
Socialiniai poreikiai – plati sritis. Sukonkretinkite projekte užsibrėžtus tikslus ir supažindinkite su numatomomis veiklomis.
Projekto tikslas – didinti socialiai pažeidžiamų asmenų socialinių paslaugų prieinamumą ir gerinti jų kokybę bei tenkinti kitus žirmūniečių socialinius poreikius. Sutelkėme dėmesį į tokius socialinius poreikius ir veiklas: (1) socialiai pažeidžiamų asmenų informavimas ir tarpininkavimas gaunant socialines bei namų ūkiui reikalingas remonto paslaugas; (2) informuoti ir teikti rekomendacijas daugiabučių namų gyventojams apie priemones racionaliau vykdyti bendrą namų priežiūrą ir taupyti energetinius išteklius; (3) kultūrinių ir švietėjiškų renginių organizavimas, fizinio lavinimo užsiėmimai socialiai pažeidžiamiems asmenims bei kartu dalyvaujantiems vaikams, jaunimui ir kitiems bendruomenės nariams. Kodėl taip pasirinkome?
Pirmoji veikla. Bendraudami su Žirmūnų ir kitų seniūnijų pensininkais, ypač vienišais asmenimis, kuriems reikalinga pagalba, nuo priklausomybių ar socialinių problemų kenčiančiais asmenimis bei jų artimaisiais, dalyvaudami šių asmenų interesams atstovaujančių organizacijų veikloje, atlikę socialiai pažeidžiamų asmenų apklausas, išsiaiškinome, kad šie asmenys vis dar nėra pakankamai informuoti ir gauna nepakankamai jiems reikalingų socialinių paslaugų. Kita problema, kad auga santechnikos, elektros technikos, namų apdailos ir kitų namų ūkių darbų paslaugų kainos (toliau – darbai), ir šie asmenys, kurių dauguma gauna nedideles pajamas, sunkiai išgali už jas susimokėti. Tai dar labiau didina jų socialinę atskirtį. Pensijų ir socialinių išmokų augimas atsilieka nuo paslaugų kainų augimo ir atotrūkis tarp kainų ir paslaugų įperkamumo tik didėja. Kai santechnikos ir elektros prietaisai neremontuojami, netinkamai prižiūrimi, pereikvojama vandens, elektros ir šilumos energijos, kyla rizikų turto saugumui, kartais ir žmogaus gyvybei.
Antroji veikla. Dar viena didelė socialiai pažeidžiamų asmenų, sakyčiau, visos Žirmūnų bendruomenės gyventojų, namų ūkio problema – didėjantys mokesčiai už namo priežiūrą, vis labiau brangstanti elektros energija. Socialiai pažeidžiami asmenys priversti vis didesnę pajamų dalį skirti bendrai namo priežiūrai, elektrai ir šilumos sąnaudoms apmokėti. Dėl to mažiau lieka pajamų maistui, vaistams, kitiems svarbiems poreikiams tenkinti. Problemos sprendimas – elektros ir šiluminės energijos taupymas, spartesnis perėjimas prie energijos iš atsinaujinančių gamtos išteklių naudojimo. Energijos taupymas ir jos gamyba iš atsinaujinančių energijos išteklių (AIE) yra numatyta daugelyje Lietuvos vyriausybės programų kaip pagrindinė kryptis mažinti gamybos ir namų ūkių išlaidas energijai, priklausomybę, ypač iš Rusijos, nuo naftos ir dujų importo. Vienas iš projekto uždavinių ir yra įtraukti į energijos taupymą ir jos gamybą iš AEI vietos bendruomenės narius, suteikti jiems žinių, kaip efektyviai vykdyti daugiabučio namo priežiūrą, kokiomis priemonėmis mažinti elektros ir šilumos suvartojimą, kokios yra techninės galimybės ir koks yra efektyvumas gamintis energiją iš AEI. Įsitraukę į minėtą veiklą, tikslinė grupė neabejotinai pajus projekto naudą savo pinigine. Neabejotinai tai teigiamai atsilieps ir čia gyvenantiems socialiai pažeidžiamiems asmenims, kuriems šilumos ir elektros energijos išteklių taupymas ypač aktualus. Akivaizdžiai įrodoma išlaidų namo priežiūrai ir energijos taupymo nauda, tikimės, padės mažinti socialiai pažeidžiamų asmenų pasipriešinimą namų renovacijai, kitoms energijos taupymo priemonėms. Išsiaiškinome, jog socialiai pažeidžiami asmenys dažniausiai prieštarauja ir stabdo investicijas, reikalingas mažinti šias išlaidas.
Trečioji veikla. Vykdydami bendras veiklas su Lietuvos Pensininkų Sąjungos „Bočiai” Vilniaus m. bendrija, Vilniaus miesto Žirmūnų skyriumi, su Vilniaus miesto pagyvenusių žmonių asociacija, išsiaiškinome dar vieną poreikį. Socialiai pažeidžiami asmenys neturi pakankamai galimybių, ypač finansinių, dalyvauti sporto, kultūros ir švietimo renginiuose. Todėl tikslinei grupei pasiūlėme fizinio lavinimo užsiėmimus, rengiame kultūrinius švietėjiškus renginius. Taip siekiame Žirmūnų seniūnijos socialiai pažeidžiamų asmenų įsitraukimo (integracijos) į vietos bendruomenės gyvenimą, didesnio tarpusavio bendravimo, aktyvesnio dalyvavimo visuomeniniame gyvenime. Šiai veiklai įgyvendinti suplanavome 4 renginius. Tai: kultūrinis švietėjiškas renginys, skirtas Tarptautinei pagyvenusių žmonių dienai ir Vilniaus miesto 700 metų paminėjimui ,,Tau, Vilniau, skambiausios eilės ir dainos“; fizinio lavinimo užsiėmimai ir mankštos senjorams, socialiai pažeidžiamų asmenų grupėms, kartu dalyvaujantiems kitiems bendruomenės nariams; sporto renginys ,,Futboliukas“, skirtas vaikams ir jaunimui dalyvaujant senjorams. Kai kurie renginiai jau įvyko ir apie juos buvo skelbiama manozirmunai.lt „Facebook“ svetainėje.
Kokiomis lėšomis finansuojamas projektas?
Projektas finansuojamas Nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo 2022 metų veiksmų plano 1.1.7 priemonės „Stiprinti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“ lėšomis.
Supažindinote su projekto tikslais, veiklomis. Tačiau bendruomenei rūpi ir konkretybės, t. y. kokius uždavinius sprendžiate, kokie yra laukiami projekto rezultatai?
1-ąja veikla numatėme socialiai pažeidžiamiems asmenims suteikti daugiau kokybiškų socialinių ir namų ūkių priežiūrai reikalingų paslaugų. Bus siekiama informuoti bei tarpininkauti, kad socialiai pažeidžiami asmenys gautų dviejų rūšių – socialines ir namų ūkio remonto – paslaugas. Teikdami socialines paslaugas, bendradarbiausime su šias paslaugas teikiančiomis įstaigomis ir organizacijomis. Su kai kuriomis iš jų bus sudarytos ilgalaikio bendradarbiavimo sutartys. Bus sudaryta socialines paslaugas pageidaujančių gauti asmenų ir jiems teikiamų socialinių paslaugų duomenų bazė. Antra paslauga – informavimas ir tarpininkavimas gaunant namų ūkiams reikalingas remonto paslaugas. Bus renkama ir sisteminama informacija apie senjorų individualius santechnikos, elektros technikos, apdailos ir kitus jų namų ūkio darbų poreikius. Pagal senjorų pajamas derėsimės su paslaugų teikėjais dėl darbų kainos. Atitinkama informacija bus renkama iš projekto partnerių: Vilniaus pagyvenusių žmonių asociacijos, Lietuvos Pensininkų Sąjungos „Bočiai” Vilniaus m. bendrijos, iš kitų senjorus vienijančių organizacijų ir kitais prieinamais informacijos kanalais. Pasinaudoję minėtų organizacijų duomenimis, taip pat projekto vykdytojo Žirmūnų Tuskulėnų bendruomenės socialinio verslo įmonės VšĮ „Patirties įdarbinimas“ duomenų baze, atrinksime 50+, taip pat pensinio amžiaus meistrus, sutiksiančius atlikti darbus už su senjorais suderintą kainą. Vykdysime darbų kokybės kontrolę, rinksime senjorų atsiliepimus.
2-ąja veikla spręsime daugiabučių namų priežiūros bei šilumos ir elektros energijos taupymo klausimus. Šių klausimų negalėsime išspręsti be teorinių ir praktinių žinių, nesukūrę motyvacijos vykdyti pokyčius. Todėl tikslinei grupei numatėme rengti edukacinius užsiėmimus. Pasitelkę kompetentingus specialistus, pakvietę namo priežiūros ir jos infrastruktūros darbą reguliuojančių ir kontroliuojančių institucijų atstovų, tarp jų – ir Vilniaus miesto savivaldybės administracijos darbuotojų, rengsime edukacinius užsiėmimus su namų bendrijų pirmininkais, valdybų nariais, daugiabučių gyventojams, kurie planuoja steigti bendrijas ar siekia valdyti namą jungtinės veiklos sutarties (JVS) pagrindu. Užsiėmimuose nagrinėsime skundus, organizuosime diskusijas rūpimais klausimais, mediaciją tarp daugiabučių savininkų ir namo priežiūros vykdytojų, namo priežiūrą kontroliuojančių ir reguliuojančių valstybės ir savivaldybės institucijų atstovų. Tokių edukacinių užsiėmimų tikslas – patarimai ir konkretūs sprendimai, kaip turėtų būti prižiūrimas tipinis daugiabutis, kad butų savininkų išlaidos tiek bendram turtui, tiek individualiam būstui išlaikyti būtų kuo mažesnės. Daug dėmesio užsiėmimuose skirsime, kaip daugiabučio namo bendrijai pasirinkti kvalifikuotą pirmininką, aptarsime pirmininko kvalifikacijos kriterijus. Taip pat aptarsime namo priežiūros paslaugas teikiančių įmonių ar fizinių asmenų pasirinkimo kriterijus, bendrijos pirmininko ar butų savininkų, veikiančių pagal JVS, sklandaus darbo organizavimo kriterijus.
3-iosios veiklos tikslas – daugiabučio šilumos ir elektros energijos taupymo, generavimo iš atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) pajėgumų diegimo klausimai. Pasikvietę ekspertų, atstovų iš energijos vartojimo reguliavimą vykdančių institucijų, edukaciniuose užsiėmimuose aptarsime energetinių išteklių taupymo galimybes ir visame daugiabučiame name, ir daugiabučio butuose. Dalinsimės idėjomis ir patarimais, kaip daugiabučiui namui pačiam pasigaminti energiją iš atsinaujinančių gamtos išteklių. Tikslines grupes informuosime, kokias funkcijas ir prievoles taupiai naudojant energetinius išteklius turi atlikti Namo bendrojo naudojimo objektus prižiūrintis administratorius, daugiabučio namo savininkų bendrijos (DNSB) pirmininkas ir valdyba, kokias energijos naudojimo reguliavimo funkcijas atlieka valstybės bei savivaldybės institucijos. Bus parengtos tipinių daugiabučių energijos taupymo, gamybos iš AEI rekomendacijos. Jos bus viešai prieinamos, tad ir projekto dalyviai, ir visi tipinių daugiabučių namų savininkai gaus patikimas instrukcijas, kokias priemones taikyti taupant energiją, kaip pasirinkti tinkamiausius energijos gamybos iš AEI sprendimus.
Kur ir kada vyks Jūsų minėti užsiėmimai?
Dauguma užsiėmimų vyks Žirmūnų seniūnijos patalpose, Žirmūnų g. 143. Kvietimai į užsiėmimus bus individualiai siunčiami namų bendrijų pirmininkams, valdyboms, šiais klausimais aktyviai besidomintiems gyventojams. Suderinti dalyvavimą galima su Žirmūnų Tuskulėnų bendruomenės socialinės infrastruktūros vadybininke Deimante el. paštu info@manozirmunai.lt arba telefonu +370 607 41273.
Ačiū už pokalbį.