Savivaldybė vykdo „Žirmūnų trikampio“ tvarkybos darbų projektą. Tačiau gyventojai susiduria su problema – automobilių stovėjimo aikštelės daugiabučių kiemuose sausakimšos.
„Tai pirmas toks kompleksinis visų didelio kvartalo erdvių sutvarkymas Vilniaus miesto modernioje istorijoje. Džiaugiamės, kad galime tvarkyti sistemiškai ir viską iš karto, o ne palopyti dalimis. Tai ES dalinai finansuojamas projektas, kuris reikšmingai pagerins šio rajono gyvenimo kokybę“, – sako Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis.
Projekto tikslas – atnaujinti daugiabučių namų kvartalo, esančio Žirmūnų, Minties ir Tuskulėnų gatvių trikampyje, teritoriją, prisidėti prie gyvenamosios aplinkos patrauklumo. Tikimasi, kad įgyvendinus projektą bus kokybiškai modernizuota viešoji erdvė ir visuomeninės paskirties infrastruktūra sąlygos bendruomenės pasitenkinimą gyvenamąja aplinka.
„Žirmūnų trikampio“ teritorijoje bus įrengti/rekonstruoti pėsčiųjų ir dviračių takai, įrengtos sporto ir aktyvaus poilsio aikštelės, skverai su poilsio zonomis. Šalia įrengiamų takų ir aikštelių bus įrengtas apšvietimas, mažoji architektūra ir želdiniai.
Taip pat, formuojama keletas funkcinių zonų, kurios pasiskirsčiusios visoje teritorijoje: ramaus poilsio zonos su atsisėdimo vietomis, bendra vaikų žaidimo aikštelė vaikams iki 12 metų amžiaus.
Viešųjų erdvių sutvarkymas – vienas prioritetinių savivaldybės uždavinių. Pasak Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus, tokio masto atnaujinimo projektai bus atliekami kompleksiškai, tad gyventojai nepatirs didelių nepatogumų ir iškart galės džiaugtis sutvarkytomis erdvėmis, naudotis atnaujinta infrastruktūra.
Žirmūnų gyventoja Aurelija Soldatenkienė teigia, jog neįrengiamos naujos automobilių stovėjimo aikštelių vietos, o daugiabučių kiemuose – nėra vietos visiems automobiliams.
Moteris pabrėžia, kad automobilius gyventojai savavališkai stato ne savo kiemuose, o tai sukelia nepatogumų – tokio atveju vietos nebelieka tame name gyvenantiems žirmūniečiams.
„Prie Tuskulėnų 9 namo prasidėjo sporto aikštyno atnaujinimo darbai. Ši krepšinio aikštelė ilgus metus gyventojams buvo virtusi automobilių stovėjimo aikštele prisiimant asmeninę atsakomybę. Žiemos vakarais čia tilpdavo beveik 45 automobiliai. Neįrengus absoliučiai nei vienos naujos stovėjimo vietos – atimamos 45. Gyventojai jau dabar, karantino metu, automobilius stato bet kur – ant šaligatvių, žaliosiose zonose“, – teigia A. Soldatenkienė.
„Visi esame mobilūs, turime darbus kituose miesto galuose, vaikus darželiuose ar mokyklose, būrelius, augintinius, senstančius tėvus, sodus, kapines, neįgalius artimuosius, todėl be automobilio šeimos neišsiverstų. Tačiau mes neturime absoliučiai jokių vietų automobiliams.“, – pasakoja moteris.
Automobilių per daug
Projekto „Vilniaus planas“, architektė Eglė Biretienė teigia, kad šiame projekte nebuvo sprendžiamas automobilių stovėjimo aikštelių didinimo klausimas.
„Kaip jau buvo kalbėta, parengtas Žirmūnų teritorijos sutvarkymo planas skirtas viešųjų erdvių sutvarkymui. Jūsų bendrijos namai turi suformuotą žemės sklypą, kuriame panašu, kad nėra vietos automobilių stovėjimui.“, – patikina E. Biretienė.
Pagal galiojančius teisės aktus, automobilių saugojimo ir stovėjimo vietos įrengiamos statinių grupės žemės sklypo ribose.
Architektė pabrėžia, kad jeigu žmogus turi suformuotą žemės sklypą – jis gali prašyti Vilniaus miesto savivaldybės įrengti parkavimo vietas, ar ant minėto korio, ar savo sklype.
Tuskulėnų bendrijos pirmininkas Robertas Manikas teigia, jog savivaldybė į perpildytas automobilių stovėjimo aikštelės turėtų atkreipti dėmesį.
„Reikėtų žmonėms priminti, kad ne visur galima statyti automobilius. Problema ne tame, kad aikštelės mažos, o dėl to, kad automobilių per daug. Jeigu automobilių parkavimas vienaip ar kitaip būtų neleidžiamas – automobilių natūraliai mažėtų. Nesu šalininkas aikštelių didinimo, nes tai neišsprendžiama problema. Neįmanoma įkurti tiek aikštelių, kad tilptų visi automobiliai“, – aiškina R. Manikas.
Problemai išspręsti vyras siūlo įkurti mokamas automobilių stovėjimo aikšteles ir užtikrinti, kad būtų laikomasi eismo taisyklių ir privalomojo mokesčio.
Tuskulėnų bendrijos pirmininkė Alina Kanaporienė sako, kad namai Žirmūnuose statyti prieš 50 metų, o tuo metu niekas neplanavo aikštelių įkūrimo pagal dabartinius reglamentus.
„Kiemai suplanuoti dar praeitame amžiuje, o gyvenimas keičiasi. Tuo metu buvo 20 kartų mažiau automobilių negu dabar. Kiemų pertvarkos darbai nevykdomi. Yra stovėjimo aikštelių įkūrimo planų Vilniuje, tarp jų ir Tuskulėnų trikampis, bet vis tiek aikštelės lieka senos“, – pasakoja bendrijos pirmininkė.
Ji mano, kad aikšteles reikia sutvarkyti taip, kad jose tilptų bent 3 kartus daugiau automobilių negu telpa dabar. Be to, perpildytos aikštelės sukelia nepatogumų, nes automobiliai statomi ant žalios vejos, šaligatvių. Nukenčia aplinka, o žmonėms tai – nesaugu.
Žirmūnų seniūnė Ona Suncovienė pritaria minčiai, jog automobilių aikštelės išties neatitinka dabartinių reikalavimų, nes buvo suprojektuotos prieš 5 dešimtmečius.
„Perpildytos automobilių stovėjimo aikštelės ir išvažinėtos žaliosios erdvės – problema ne tik Žirmūnuose. Automobilių stovėjimo aikštelių plėtra priklauso ir nuo pačių gyventojų. Jeigu prie namo yra suformuotas žemės sklypas, tokiu atveju namo administratorius gali inicijuoti automobilių stovėjimo aikštelės išplėtimo projekto rengimą ir kreiptis į Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Vyriausiojo architekto skyrių dėl projekto derinimo. Nemažai žmonių tą jau padarė“, – paaiškina O. Suncovienė.
Seniūnė pateikia dar vieną alternatyvą problemai spręsti – reikia išplatinti esamus įvažiavimus į aikšteles ir įrengti laikinąsias parkavimo vietas. „Šios idėjos įgyvendintojas yra Savivaldybės Infrastruktūros skyriaus eksploatacijos poskyris, kurio atstovai bendradarbiauja su seniūnijomis, dirba su rangovais. Gaila, kad dėl lėšų stygiaus, kiekvienoje seniūnijoje įrengiama tik 1 arba 2 laikinojo stovėjimo aikštelės“, – teigia seniūnė. Seniūnė kviečia prisijungti prie Kaimynijų programos. Tai daugiabučių namų gyventojų bendruomenė, kuri savavališkai siekia atnaujinti kiemus, o savo gyvenamąjį kvartalą paversti jaukia vieta.
Soldatenkienė teigia, jog gyventojai patys žino, kad tam tikruose kiemuose automobilių stovėjimo aikšteles įrengti būtų sunku, todėl atsižvelgdama į Žirmūnų gyventojų norus ir rodydama iniciatyvą A. Soldatenkienė siūlo dar vieną problemos sprendimo būdą. Pasak jos, automobilių stovėjimo aikšteles galima įkurti panaikinus želdinius, kurie nėra tvarkomi, t. y. kur nėra tvarkomi krūmai ir virstantys medžiai. Atlaisvinus erdvę aikšteles būtų galima įkurti prie žaidimų aikštelių.
Vis dėlto savivaldybė numatė, kad prie M. Katkaus g. bus įrengiamos automobilių stovėjimo vietos su apšvietimu. Be šios stovėjimo aikštelės, Žirmūnų gatvėje ties parduotuve „IKI“ bus įrengtas šviesoforinis reguliavimas, greičio matavimas ir vaizdo stebėjimas. Šviesoforinis reguliavimas bus įrengtas ir Apkasų ir Minties gatvių sankirtoje, o Tuskulėnų gatvėje bus įrengtas greičio matavimas.
Triukšmingos žaidimų aikštelės neduoda ramybės
„Langų negali vakarais atsidaryti, kur nuolatinis kamuolių daužymas mėtant jį į krepšinio lanką. Kur dar prasidėsiantys suaktyvėję žaidimai atnaujinus aikštyną, kai ne tik kamuolių trankymai, tačiau ir paauglių klyksmai nuolat po darbų grįžusiems gyventojams“, – teigia A. Soldatenkienė.
Pirmininkė siūlo alternatyvą – reiktų pakabinti aikštelės darbo valandas, kuriomis vaikai galėtų žaisti. Tačiau savivaldybė kalba apie žaidimų aikštelių būtinumą.
„Vaikų žaidimo ir sporto aikštelių įrengimas – siekis skatinti vaikų ir jaunimo laisvalaikio užimtumą, sveiką gyvenseną ir bendravimą. Komandinių žaidimų metu vaikai mokosi komandinio darbo per žaidimų formą, sąžiningo individualių tikslų siekimo, emocijų valdymo. Infrastruktūros skatinančios vaikų ir jaunimo užsiėmimus lauke sukūrimas yra viena iš pagrindinių sąlygų siekiant įgyvendinti šiuos tikslus“, – tvirtina architektė E. Biretienė.
Projektas numato tvarkyti ir Žirmūnų kiemus. Vien per šiuos metus Žirmūnuose suplanuota suremontuoti net 77 blogiausios būklės įvažiavimų į kiemus ir privažiavimų prie automobilių stovėjimo vietų dangą.
Buvo atrinkti prasčiausios būklės kiemai, kuriais naudojasi daugiausiai vilniečių ir vadinamieji „tranzitiniai“ kiemai. Blogiausios būklės kiemuose klojama nauja danga, kitur tik užtaisomos pažeistos vietos. Ankstyvą pavasarį jau spėta suremontuoti 28 įvažiavimus ir pasiruošta asfaltuoti dar 4. Parodžiusi iniciatyvą savivaldybė tikisi, kad bendrijų gyventojai imsis tvarkyti savo kiemus ir patys.
Vilniaus meras Remigijus Šimašius teigia, jog pavasarį Žirmūnuose pradėti remontuoti įvažiavimai į daugiabučių kiemus, tvarkomi prastos būklės šaligatviai ir laiptai, dviračių takai, renovuojamas pastatas naujam vaikų darželiui.
Meras pabrėžia, kad pasiruošta remontuoti provėžuotą Tuskulėnų gatvę, renkama tinkamiausia vieta rajone naujam skverui įrengti. Ankstesniais metais šiems darbams Žirmūnų rajone buvo skirta kur kas mažiau dėmesio.
„Daugelis Žirmūnų gyventojų jau ėmė pastebėti teigiamus ir labai reikalingus pokyčius paprastuose kasdieniuose dalykuose“, – džiaugiasi R. Šimašius.
Nors dėl perpildytų automobilių stovėjimo aikštelių savivaldybė ieško sprendimo, ramybės neduodančios vaikų žaidimo aikštelės – reikalingos. Savivaldybė ir toliau ieškos būdų, kaip užtikrinti Žirmūnų rajono tvarką, o gyventojai skatinami išsakyti savo norus.