Spalio 1 d. Šiaurės miestelyje duris atvėrė „Senjorų avilys“. „Būkit pasveikintos, visos bitelės, gausiai sugužėjusios į „Avilį“, – pakylėjo sodrus legendinio televizijos diktoriaus Juozo Šalkausko balsas. Ir J. Kubiliaus g. 2 naujam gyvenimui prikeltos patalpos „atsiliepdamos“ garsiai sugaudė. Senjorai taip gausiai sugužėjo į atidarymo šventę, kad net uodui įskristi į Didžiąją laisvalaikio salę vargiai būtų pakakę vietos.
„Sveikatos metai“ kviečia prisijungti
Tarptautinę pagyvenusių žmonių dieną atverta buvusios Darbo biržos erdvė turi naują šeimininką. Tai Vilniaus m. savivaldybės skelbtą „Senjorų avilio“ projekto įgyvendinimo konkursą laimėjusi VšĮ „Sveikatos metai“. Teigiama, kad savivaldybė ir viešoji įstaiga subrandino bendrą viziją – po vienu stogu sutelkti kuo daugiau ir įvairesnių nevyriausybinių ne pelno organizacijų. O šios savo ruožtu „Avilio“ lankytojams įsipareigoja pasiūlyti užimtumo formų, socialinių, psichologinių, meninės saviraiškos paslaugų įvairovę.
„Sveikatos metų“ direktorė Edita Vaškevičienė, sveikindamasi su renginio svečiais ir būsimaisiais įstaigos lankytojais, informavo, kad šiuo metu čia jau spėjo įsikurti 15 nevyriausybinių organizacijų, bet esą tai dar ne viskas, laukiama ir daugiau iniciatyvų. Ir patiems senjorams pasiūlyta ne tik būti aktyviais lankytojais ir paslaugų gavėjais, bet ir tapti savanoriais ir paslaugų teikėjais, pasidalyti savo sukaupta patirtim ir įgūdžiais su bendraamžiais, bičiuliais.
„Nespėjom padaryti visko, bet likę darbai jau nėra tokie intensyvūs“,- teigė projekto „Senjorų avilys“ vadovė Ingrida Ivanauskienė. Kalbėtoja informavo, kad jau sulaukta daugiau kaip 400 senjorų prašymų įtraukti juos į „Bičių avilio“ veiklas. Atidarymo dieną bibliotekos erdvėje susėdę senjorai užpildė dar nežinia kiek anketų, tad projekto komandos, pažadėjusios atsiliepti į kiekvieną pageidavimą, po šventės laukia tikrai nemenkas iššūkis – išpildyti visų svajones, suderinti užsiėmimų laiką.
Rėmėjų dovanos ir pažadai
„Už baldus, dažus, ventiliacijos sistemas, apšvietimo sistemą, kompiuterius, knygas, internetą, šventines vaišes, dovanėles-žurnalus ir daugybę kitų dalykų nuoširdžiai dėkojame rėmėjams“,- kalbėjo I. Ivanauskienė ir pateikė netrumpą geradarių sąrašą. Štai SEB banko Vilniaus filialo atstovė drąsino, kad banko parama vien padovanotais kompiuteriais nesibaigia. Netrukus jų darbuotojai atvyks vesti seminarų ir mokyti senjorus mokėjimus atlikti internetu. Renginyje apsilankęs policijos atstovas tvirtino, kad jo atstovaujama įstaiga pirmenybę teikia ne bausmėms ir sankcijoms, bet pagalbai užtikrinant saugumą ir bendradarbiavimui. Todėl pažadėjo pagalbą mokantis apsisaugoti nuo virtualių įsilaužėlių.
Žirmūnų seniūnė Ona Suncovienė į susitikimą atvyko nešina glėbeliu knygų. Tai Žirmūnų seniūnijos dovana „Avilio“ skaityklai. Viešnia gyrė senjorų susibūrimams sostinės savivaldybės parinktą vietą. Anot jos, geriau už Žirmūnus, pačius žaliausius ir ekologiškiausius sostinėje, būti ir negalėjo.
Atidarymo šventėje – ir jaunieji atlikėjai
Koncertinę programą pirmieji pristatė vyrų choras „Varpas“. 1955 m. veiklą pradėjusio kolektyvo nariai, akivaizdu, yra klausytojų bendraamžiai, todėl daugelį atliekamų dainų ir atlikėjai, ir klausytojai atliko kartu. Svečius taip pat linksmino vyrų ansamblis „Dobilas“ ir žavieji Žirmūnų lopšelio-darželio „Rūta“ ugdytiniai.
Kol per susipažinimo valandėlę senjorai mėgavosi rėmėjų dovanotomis vaišėmis, buvo gera proga apžiūrėti „Avilio“ patalpas.
Pirmiausiai repeticijoms skirtas patalpas sutiko aprodyti „Varpo“ choristai ir, sustoję bendrai nuotraukai, apgailestavo tik dėl vieno, kad jau buvo bebaigią išsiskirstyti, dalis sceninius kostiumus spėjo pakeisti į kasdienę aprangą.
Smalsiu žvilgsniu – po erdves
Intrigavo kabinetų pavadinimai „Gerų emocijų erdvė“, „Muzikos erdvė“, 20 pirmųjų nemokamų užsiėmimų siūlė kalbų mokykla „Speak Up!”. Net trijose patalpose įsikūrusi VšĮ „Padirbtuvės“ kvietė į atviras dirbtuves. Štai „Medžio stebuklai“ erdvė siūlys įrangą medžio darbams. Šalia esančioje patalpoje taip pat savo jėgomis bus galima susiremontuoti elektronikos įrenginius, juvelyriką, galbūt net dviračius. Tačiau atkreiptinas dėmesys, kad nemokamai čia esančia įranga pasinaudoti nepavyks. Nario mokestis 6 mėn. (trumpesniam laikui galimybės nėra) yra 60 eurų. Tiesą sakant, toks senjoro piniginei nemenkas iššūkis buvo staigmena.
Užtat trečiojoje viešajai įstaigai priklausančioje patalpoje numatoma vykdyti edukacinė veikla yra neatlygintina. Čia laukiami visi, savo rankomis norintys perdirbti plastiką ir prisidėti prie žiedinės ekonomikos sklaidos. Pakalbinta viena iš čia sutiktų „Padirbtuvių“ komandos rėmėjų teigė, kad iš viso plastikas „turi“ iki dešimt gyvenimų, tad svarbu tai žinant įkinkyti jį tarnauti kuo ilgiau. „Sieksime ugdyti žmonių sąmoningumą“,- tvirtino jauna moteris.
O štai Rankdarbių erdvėje jau akivaizdžiai ryškėjo vilnos vėlimo rezultatas. Todėl ties rankdarbiais parimusios moterys, kviečiamos prie tuo metu patiektų vaišių, dėkojo ir mandagiai atsikalbinėjo – už kavą ir pyragaičius labiau viliojo rankdarbio skleidžiama šiluma.
Lankytojų glaudžiu žiedu apsupta ir rūpimų dalykų klausinėjama projekto „Senjorų avilys“ vadovė I. Ivanauskienė vis dėlto rado valandėlę laiko atsakymams. Ji teigė, kad antrasis „Senjorų avilio“ aukštas lankytojams dar neatvertas. Kai bus atliktas remontas ir gauti visi higienos normatyvus atitinkantys leidimai, 2020 m. ar 2021 m. čia turėtų veiklą pradėti senjorų reabilitacijos centras, jame bus siūloma stacionari globa nuo trumpalaikės iki 6 mėnesių trukmės.
Lazdele besiramsčiuojanti senolė Felicija smalsiai dairėsi po „Avilio“ erdves ir atviravo: „Norėčiau beveik visų užsiėmimų: šokių – mano amžiui jų būtinai reikia, mankštos – kaip be jos siekiančiam palaikyti gerą formą senjorui, svajoju ir pamuzikuoti. Jaunystėje grojau bent keletu instrumentų. Na, gerai, akordeonas dabar man gal jau ir „per sunkus“, bet lūpine armonikėle vieną kitą melodiją tikrai išvinguriuočiau“.
Dideles viltis su nauja užimtumo erdve Vilniuje siejo ir atidarymo šventėje apsilankiusi Lietuvos pagyvenusių žmonių asociacijos prezidentė Grasilda Makarevičienė. Pasak senjorų lyderės, sulig „Senjorų avilio“ atsiradimu daugeliui brandaus amžiaus sulaukusių asmenų gyvenimas turėtų tapti turiningesnis, spalvingesnis ir išvaikyti kartais užplūstančius minčių slogučius.
Pasivaišinusius kava ir saldumynais svečius atgal į salę pakvietė Senjorų teatras. Buvo parodyta lyrinė tragikomedija „Neįprasta dovana“ pagal E. Untulį.